Aspekty technologiczne produkcji napojów jogurtowych hybrydowych mleczno-sojowych z wykorzystaniem bakterii kwasu mlekowego

Napój hybrydowy łączący mleko i soję zyskuje popularność, szczególnie wśród produktów fermentowanych, dzięki korzyściom zdrowotnym i odżywczym. Tego rodzaju połączenie dostarcza pełnowartościowych białek, w tym roślinnych izoflawonów o działaniu przeciwutleniającym, wspierających równowagę hormonalną. Napoje hybrydowe są także atrakcyjne dla osób ograniczających produkty odzwierzęce, ale ceniących ich smak i konsystencję...(więcej)

Zastosowanie pulsacyjnego pola elektrycznego do utrwalania mleka wykorzystywanego w serowarstwie

Jedną z najważniejszych operacji stosowanych w przetwórstwie mleka jest obróbka cieplna, której głównym celem jest zminimalizowanie zagrożenia zdrowotnego przez zniszczenie szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dobór parametrów i odpowiedniego systemu obróbki termicznej w technologiach stosowanych w przetwórstwie mleka stanowi jeden z kluczowych elementów. Jednak zastosowanie metod termicznych do zabezpieczenia jakości zdrowotnej wiąże się również z przebiegiem wielu niekorzystnych zmian chemicznych i fizycznych składników mleka, co w konsekwencji często utrudnia przeprowadzenie innych operacji technologicznych i odbija się na jakości ostatecznego wyrobu...(więcej)

Zastosowanie metody PCR do wykrywania zafałszowań mleka i produktów z mleka koziego wytwarzanych w produkcji fermerskiej

Analiza zafałszowań żywności jest ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Zarówno przypadkowe, jak i celowe fałszowanie żywności, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne dla człowieka i może być uznane za zagrożenie dla zdrowia....(więcej)

Laktoferyna – technologia, analiza, aktywność biologiczna

Globalny rynek laktoferyny wołowej (LF lactoferrin, bLF bovine lactoferrin) został wyceniony na 659,0 mln USD w 2023 roku, a przewiduje się, że wzrośnie z 669,9 mln USD w 2024 r. do 969,9 mln USD do 2032 r., wykazując w latach 2024-2032 średni roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 4,7% (www.fortunebusinessinsight.com). Główny udział w rynku LF w roku 2023 stanowiły produkty mlekozastępcze dla niemowląt (około 48%), a na drugim miejscu były suplementy diety zawierające LF (około 40%). Znaczne ożywienie zainteresowaniem LF widoczne było podczas pandemii COVID-19, z uwagi na przebieg infekcji wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, w tym szczególnie gwałtownej reakcji immunologicznej zwanej „burzą cytokinową”...(więcej)

Lipazy w przemyśle mleczarskim

Enzymy lipolityczne w technologii mleczarskiej wykorzystywane są w modyfikacjach bezwodnego tłuszczu mlecznego, lipolizie masła i śmietanki oraz w serowarstwie. W szczególności lipazy wykorzystywane są w produkcji serów typu włoskiego, których charakterystyczne walory smakowo-zapachowe powstają przede wszystkim w wyniku przemian degradacyjnych tłuszczu. Niemniej procesy lipolityczne zachodzą we wszystkich typach serów podczas ich dojrzewania. Źródłem enzymów lipolitycznych w serach jest zarówno sam surowiec, jak i preparaty koagulujące, kultury starterowe oraz niestarterowe bakterie kwasu mlekowego i ewentualnie egzogenne preparaty lipolityczne...(więcej)