Produkty mleczne, w szczególności te wyprodukowane z mleka krowiego stanowią jeden z głównych komponentów diety ludzi na całym świecie [15]. Mleko krowie zawiera szereg związków biologicznie aktywnych wpływających wielotorowo na organizm człowieka, w tym pochodzących z frakcji tłuszczowej (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, β-karoten, fosfolipidy), jak i wodnobiałkowej mleka (kazeiny, białka serwatkowe, aminokwasy, peptydy) [11]. Szczególną rolę w tym zakresie przypisuje się kazeinom, które stanowią powszechne źródło bioaktywnych peptydów mogących wpływać na wartość odżywczą mleka krowiego [15]....(więcej)
Najbardziej skutecznym sposobem wykrywania mastitis, umożliwiającym celowane leczenie jest identyfikacja wywołującego je patogenu. Bezpośrednią metodą wykrywania drobnoustrojów chorobotwórczych są posiewy bakteryjne. Kolonie bakteryjne, które wyrosły na pożywce identyfikuje się dodatkowo testami biochemicznymi [1]. Jako test konfirmacyjny od kilku lat stosuje się też technikę MALDI- TOF MS (Desorpcja/Jonizacja laserem wspomagana matrycą z pomiarem czasu przelotu jonów wraz ze spektrometrią mas). MALDI-TOF MS umożliwia identyfikację patogenów na podstawie unikatowego profilu badanych białek. Metoda ta jednak wymaga drogiej aparatury, a jej czułość jest zbyt niska aby z powodzeniem zastosować ją do identyfikacji drobnoustrojów bez wcześniejszej hodowli [1, 2]...(więcej)
Współczesne, intensywne rolnictwo, maksymalizując wydajność produkcji, eksploatuje ponad miarę środowisko naturalne. Syntetyczne nawożenie oraz chemiczna ochrona roślin przed szkodnikami, chorobami i chwastami to tylko niektóre z powszechnie stosowanych przez rolników konwencjonalnych praktyk prowadzących do zaburzenia równowagi ekologicznej, utraty żyzności gleb oraz rosnącego zanieczyszczenia gleb, wód, powietrza, a także żywności. Odpowiedzią na te zagrożenia jest produkcja ekologiczna, która ma nie tylko dostarczać konsumentom żywność wysokiej jakości, pozbawioną chemicznych zanieczyszczeń, ale także chronić zasoby naturalne Ziemi i w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne ...(więcej)
Najistotniejszą z chorób bydła mlecznego jest zapalenie wymienia, nazywane także mastitis (1). Mastitis definiuje się jako zapalenie sutka charakteryzujące się zmianami właściwości fizycznych, chemicznych lub mikrobiologicznych mleka oraz patologicznymi zmianami w tkance gruczołowej w wyniku odpowiedzi zapalnej organizmu na czynnik zewnętrzny powodujący uszkodzenie tkanki (2). Główną przyczyną zapalenia jest infekcja bakteryjna (3). Do pozostałych powodów wywołania choroby należą infekcje innymi drobnoustrojami (algi, grzyby, drożdżaki, mikoplazmy) oraz uszkodzenia mechaniczne wymienia (4)....(więcej)