W wyniku przemian cholesterolu podczas przechowywania produktów mleczarskich może dochodzić do powstawania produktów utleniania cholestrerolu - oksysteroli (PUCh; ang. cholesterol oxidation products; COPs). Cholesterol ze względu na obecność wiązania nienasyconego Δ5 może podlegać licznym reakcjom chemicznym, w tym utlenianiu. Utlenianie cholesterolu zachodzi przede wszystkim na drodze wolnorodnikowej, pod wpływem ciepła, promieniowania UV i jonizującego oraz przy dostępie tlenu. Najłatwiej przebiega utlenianie atomu węgla w pozycji C-7...(więcej)
Większość drobnoustrojów występujących w przemyśle mleczarskim pochodzi z surowca i otoczenia procesów produkcyjnych. Drobnoustroje mogą zaburzać procesy technologiczne, powodować wady produktów mleczarskich oraz stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumenta. Według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku (Dz. U. 171 poz. 1225) (z późniejszymi zmianami) całkowitą odpowiedzialność za jakość produkowanych i wprowadzanych do obrotu środków spożywczych ponosi producent [20]...(więcej)
Mleko jest biologiczną substancją podlegającą ewolucyjnej presji, uznawaną za idealne pożywienie, którego głównym celem jest dostarczenie oseskom wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Coraz więcej doniesień wskazuje, że karmienie piersią stanowi kluczowy element dla prawidłowego rozwoju dziecka. Poprzez mleko matka dalej chroni swoje dziecko, nie tylko dostarczając substancje ochronne przed infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi, ale również przekazując informacyjne cząsteczki biorące udział w przemianach komórkowych, stymulujące właściwe wykształcenie systemu immunologicznego, nerwowego oraz prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu metabolicznego, przewodu pokarmowego, w tym m.in. poprzez selektywne oddziaływanie na naturalną symbiotyczną mikroflorę...(więcej)
Drożdże stanowią jedną z najliczniejszych grup mikroorganizmów dziko występujących w serach. Mikroorganizmy te wykazują silne uzdolnienia proteolityczne i lipolityczne, co wskazuje na ich istotną rolę w procesie dojrzewania serów. Wpływ drożdży na cechy jakościowe serów może być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Niepożądane zmiany obejmują występowanie nieprzyjemnego zapachu, posmaku, czy śluzowacenie masy sera, jak również wady tekstury, takie jak gazowanie i puchnięcie. Natomiast wpływ pozytywny to kształtowanie profilu smakowo-zapachowego serów, przyspieszanie ich dojrzewanie i korzystny wpływ na mikroflorę starterową. (więcej)